Książki

„Jelita wiedzą lepiej”? Na to wygląda!

21 kwietnia 2018

„Jelita wiedzą lepiej” to druga (a właściwie trzecia) książka, która wpadła mi w ręce, o tym jak duży wpływ na całe nasze życie mają własnie nasze jelita. Nie to, żebym po „Food Pharmacy” czuła jakiś niedosyt, ale skoro można dowiedzieć się jeszcze więcej, to czemu nie. Ponadto to idealna pozycja książkowa na wiosnę, kiedy niemal każdy, mniej lub bardziej świadomie, prygotowuje się do „sezonu bikinii”, bo szczęśliwe i zdrowe jelita odwzięczą nam się również smuklejszą sylwetką.

Ale, żeby nie było, że jestem typową, próżną kobietą, która pragnie zrzucić zimowe 3 kg słodyczy, to chciałam podkreślić, że jest to książka bardzo merytoryczna i porusza turboistotne dla naszego zdrowia kwestie. Z książki dowiemy się o tym jak dieta, którą stosujemy oddziałuje na bakterie jelitowe i dlaczego są one tak ważne. Poznamy odpowiedź na pytanie dlaczego ludzie różnie reagują na te same pokarmy oraz dowiemy się jak dobrać właściewe pre- i probiotyki, żeby cieszyć się zdrowiem. Poza tym poznamy zależności pomiędzy jelitami a naszym nastrojem, a nawet i osobowością. I ten aspekt zaciekawił mnie najbardziej, bo często miewam humory, jak wcześniej zrobię sobie dobrze jakimś tłuściutkim pączkiem (shame!). Postanowiłam więc zbadać, czy to zwykłe wyrzuty sumienia, czy może bardziej złożony proces.

Okazuje się, że tak, bo jak czytamy „Mikroorganizmy mogą manipulować zachowaniem i nastrojem, modyfikując sygnały nerwowe w nerwie błędnym, zmieniając receptory smaku, wytwarzając toksyny, które pogorsza nasze samopoczucie, i wydzielając chemiczne nagrody, byśmy czuli się dobrze”. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co stoi za tym cytatem, jakie badania i jakie wnioski wyciągnął z nich autor zachęcam serdecznie do tego, byście zmienili swoje nawyki żywieniowe zaczynając od totalnych podstaw, które mają swój początek własnie w jelitach :)

Więcej informacji znajdziecie w książce  „Jelita wiedzą lepiej” Michaela Mosleya, którą kupić możecie tu 🤓 http://bit.ly/JelitaWiedzaLepiej

Zobacz także

Brak komentarzy

Odpowiedz